Wiadomości

Budowa osiedla komunalnego przy ulicy Traugutta zmierza ku końcowi – kto może liczyć na przydział?

Osiedle przy ulicy Traugutta ma być pierwszą inwestycją od 50 lat, w wyniku której miasto wybuduje nowe mieszkania komunalne. Pierwsi sosnowiczanie na nowe, ekologiczne osiedle wprowadzić się będą mogli już za kilka miesięcy. Jednak muszą spełnić określone przez magistrat warunki, by móc się ubiegać o przydział.

Umowa na budowę 4 budynków mieszkalnych przy ulicy Traugutta Miejski Zakład Zasobów Lokalowych podpisał w lipcu 2020 roku. W ramach tej inwestycji powstanie 88 mieszkań, z czego 8 z nich będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po dwóch latach robót budowlanych, wreszcie przyszedł czas na finisz w postaci prac wykończeniowych. Natomiast oddanie ich do użytku sosnowiczanom spełniającym kryteria mieszkaniowe przewidziane jest na jesień tego roku.

Polecam przede wszystkim zgłosić się do Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych (MZZL-Dział Lokali Mieszkalnych) lub Wydziału Gospodarki Lokalowej (WGL) Urzędu Miejskiego. Tam pracownicy udzielą wszelkich informacji i sprawdzą, czy mieszkaniec spełnia wymagania oraz jakich formalności musi dopełnić, aby mieszkanie uzyskać„ –  przekazuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie sosnowieckiego magistratu mieszkania przewidziane są przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Przy czym podstawowym warunkiem jest kryterium dochodowe, przy którym dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym w okresie ostatnich 3 miesięcy nie jest wyższy niż 200% kwoty najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym lub 150 % kwoty w wieloosobowym gospodarstwie.

Określono również jasno zasady wykluczające najemców z możliwości najmu takiego lokalu komunalnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby posiadające zaległości w związku z korzystaniem z lokalu będącego w zasobach Gminy Sosnowiec, pobierające w ostatnim roku dodatek mieszkaniowy lub korzystające z obniżki dochodowej a także osoby, które w przeciągu ostatnich 5 lat otrzymały ulgi na spłatę zaległości oraz w przeszłości dokonały samowolnego zajęcia lokalu. Na mieszkania przy ul. Traugutta nie mogą również liczyć mieszkańcy, którzy w przeciągu 5 lat zbyli prawo własności do lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub jego części.

Mieszkania na nowoczesnym osiedlu będą wyposażone w wyremontowane i wyposażone w kafelki oraz armaturę łazienki. Mieszkania będą wykończone tynkami gipsowymi i wyposażone we wszystkie instalacje oraz stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne. W lokalach jest zamontowane centralne ogrzewanie oraz centralnie ciepła woda z sieci. Powierzchnie mieszkań będą wynosić od 38 m2 do 57m2. Więc przy stawce 11,85 zł/m2 ustanowionej dla tego osiedla czynsze oscylują od ok 460 zł do 680 zł.

Mieszkańcy do swojej dyspozycji mają mieć parking oraz plac zabaw, do tego w każdym z budynków będzie 6 miejsc garażowych, jednak by je wynająć trzeba będzie przystąpić do przetargu. Części wspólne mają zasilane być, dzięki zamontowanej na dachach instalację fotowoltaiczną. Przypominamy, że obecnie trwa budowa nowego osiedla przy ul Naftowej, gdzie powstać w 12 budynkach ma ponad 300 mieszkań. Jaką mają Państwo opinię na temat pojawienia się trendu związanego z budową mieszkań komunalnych?

Źródło: UM Sosnowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button