Bez kategoriiWiadomości

Czarownice w naszych miastach!

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście czasowej wystawy ,,Oczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki” w Muzeum Historii Katowic, to pozostaje Wam coraz mniej czasu! Ekspozycja będzie dostępna do 15 maja w siedzibie głównej przy ulicy ks. J. Szafranka 9. 

Wystawa przedstawia teksty, ryciny, obrazy, eksponaty archeologiczne i przedmioty pozwalające interdyscyplinarnie spojrzeć na kobiety oskarżone o czary. Kuratorki wystawy etnografki i antropolożki Magdalena Tobola-Feliks oraz Agnieszka Fedorów-Skupień skupiły się nie tylko na wątkach procesowych, ale także na elementach zielarskich i sposobie tworzenia mitu czarownicy. Wyjątkowość wystawy podkreśla fakt, że ma ona na celu przedstawienie zbiorowego sposobu myślenia, odczuwania i postępowania ludzi w stosunku do wiedźm na przestrzeni minionych wieków (zaczynając od średniowiecza po XVIII wiek).  

Magdalena Toboła-Feliks podkreśla:

Tematem przewodnim wystawy jest próba odczarowania postaci kobiety podejrzanej o czary, a także uporządkowania tego, co doprowadziło ją przed sąd. Wystawa stara się pokazać, jakie mechanizmy zastosowane kilkaset lat temu zaprowadziły tamte kobiety na stos. Chodzi nam też o opowiedzenie pewnej historii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wystawie, czarownicach i heksie z Zagłębia, zachęcam do wysłuchania naszego podcastu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button