Wiadomości

Dąbrowski dworzec zmienia swój wygląd

Do tej pory w ramach przebudowy dworca w centrum Dąbrowy Górniczej wykonano wzmocnienie konstrukcji budynku, przemurowania, a także zamontowano zbiorniki na deszczówkę. Prace trwają od grudnia ubiegłego roku, a w miniony piątek przedstawiono pierwsze efekty inwestycji.

W ubiegły piątek Polskie Koleje Państwowe i wrocławska spółka Berger Bau Polska przedstawili widoczne efekty inwestycji, w ramach której powstanie nowy budynek dworca w Dąbrowie Górniczej. Na ten moment wykonane zostały prace rozbiórkowe oraz wzmocnienia fundamentów budynku.  Zakończono już także część robót konstrukcyjnych i zamontowano zbiorniki retencyjne.

Rozpoczęte zostały także prace związane z renowacją elewacji, a w najbliższym czasie na najwyższej kondygnacji budynku rozpocząć ma się montaż nowej konstrukcji więźby dachowej. Przebudowane zostaną także przyłącza wchodzące do budynku dworca. Jeżeli chodzi natomiast o ogrzewanie, to zastosowane mają być pompy ciepła. Tuż obok budynku zasadzone zostanie około 2,5 tysiąca roślin w formie ogrodu deszczowego.

Przebudowa dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej pozwoli temu miejscu odzyskać blask, a także poprawić komfort mieszkańców. Budynek zyska wiele udogodnień, które wpłyną również na jego dostępność oraz bezpieczeństwo pasażerów.  Obok kas, poczekalni, powierzchni biurowych i toalet planowane są też dwa punkty komercyjne, które od PKP wynajmie miasto.  W tej sprawie podpisano już stosowne dokumenty.

– Wynajęliśmy bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne: zamierzamy tutaj przenieść Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ul. 3 Maja – mówi Marcin Bazylak.

– Przedstawiciele PKP podkreślają, że na dworcu wdrożonych zostanie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku: w budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. – przekazuje dąbrowski magistrat.

Inwestycja realizowana jest przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej łączny koszt wyniesie 15,62 mln zł brutto. Wykonawcą prac jest wrocławska spółka Berger Bau Polska, a projekt opracowany został przez GPVT Pracownie Architektoniczną S.C z siedzibą w Poznaniu.

fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button