EdukacjaZ życia Klastra

Jak szkolimy młodych – czyli podsumowanie warsztatów dziennikarskich

Cykl warsztatów dziennikarskich dla młodych z Zagłębia za nami! Odbyliśmy aż 18 inspirujących spotkań, podczas których zasialiśmy dziennikarskie pasje w naszych uczniach.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko posłuchać o teoretycznych zagadnieniach z dziennikarstwa, ale również wcielić się w dziennikarskie role – prezenterów, reporterów czy też montażystów. Spróbowali swoich sił jako dziennikarze telewizyjni, radiowi oraz prasowi. Dyskutowaliśmy o chwytliwych tytułach, o źródłach informacji, o face newsach, a także o etyce dziennikarskiej. Nie zabrakło również ciekawych opowieści z życia zawodowych dziennikarzy.

Nasi wykładowcy odwiedzili wiele miast województwa śląskiego, byli między innymi w: Dąbrowie Górniczej, Zawierciu, Porębie, Chorzowie, Rybniku, Mysłowicach czy Sosnowcu. Spotkania odbywały się głównie w placówkach edukacyjnych, gdzie grupa młodzieży w ramach praktyki mogła przeprowadzać wywiady z innymi uczniami oraz nauczycielami, a także tworzyć relacje z bieżących wydarzeń. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z obsługą podstawowego sprzętu reporterskiego. Występ przed kamerą to dla wielu osób kłopotliwa sytuacja, dlatego nasi dziennikarze zaprezentowali, jak powinna wyglądać sylwetka prezentera oraz jak prawidłowo używać mikrofonu, aby doskonale spełniał swoją rolę, a nie był jedynie rekwizytem.

Warsztaty dziennikarskie, na których połączyliśmy teorie z praktyką dziennikarską były interesującym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli, którzy z każdych tego typu zająć wynoszą nowe doświadczenia. Część uczestników zadeklarowała, że zastanawia się nad związaniem swojej przyszłości z praca dziennikarską – być może nasze warsztaty pomogą im podjąć decyzję i niedługo dołączą do grona zawodowych dziennikarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button