Jan Kiepura połączył Sosnowiec z Krynicą – podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy

O tym, że Jan Kiepura jest ikoną polskiej muzyki oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak dwa polskie miasta są szczególnie związane z wybitnym polskim śpiewakiem – dlatego też postanowiły w 120 rocznicę urodzin Jana Kiepury podpisać wzajemne porozumienie o współpracy.
Jan Kiepura to jeden z najwybitniejszych sosnowiczan w historii miasta. Urodził się w 1902 roku przy ul. Majowej w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. Później mieszkał na Starym Sosnowcu, a jego ojciec prowadził tam piekarnię. Uczęszczał do Gimnazjum Państwowego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, gdzie zdał maturę. W latach młodzieńczych grał w piłkarskiej drużynie Victorii Sosnowiec, czyli teraźniejszego Zagłębia.
Jednak z czasem zdecydował się opuścić Sosnowiec w pogoni za marzeniami i wielką karierą. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a w wolnym czasie uczył się śpiewu i dorabiał perfumami. Swoje artystyczne występy rozpoczął w sosnowieckiej Sali kina „Sfinks”, lecz szybko przeniósł się na największe estrady europejskie i światowe, gdzie przez lata zachwycał swoim talentem.
Za zarobione podczas występów pieniądze postanowił wybudować w Krynicy- Zdroju hotel, który istnieje do dzisiaj pod nazwą Patria. Krynica od tego momentu stała się dla niego drugim domem, aż do końca jego dni. Dlatego też przez lata w mieście odbywa się festiwal nazwany jego imieniem. Tak mocne powiązanie z wybitnym artystą postanowili podkreślić zarządzający oboma miastami. W sprawie podpisanie porozumienia o współpracy spotkali się prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Szota, reprezentujący Sosnowiec. Zaś po stronie Krynicy przybył burmistrz Piotr Ryba oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber-Grelecka.
„Jan Kiepura wyrósł w Sosnowcu, ale był też związany z Krynicą. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które jego związki z oboma miastami scementuje. Liczymy na bogatą współpracę w sferze kultury czy sportu, nie tylko w związku z postacią Kiepury” – mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. – „Życzę, aby to porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy przyniosło ogólną satysfakcję i radość, aby ta współpraca między naszymi gminami przełożyła się na korzyść dla wszystkich mieszkańców zarówno Krynicy, jak i Sosnowca” dodała przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Szota
Entuzjazmu nie brakowało również po stronie krynickiej – „Krynica-Zdrój i Sosnowiec to dwa miasta, które połączył Jan Kiepura, który powinien być fundamentem naszej znakomitej współpracy w zakresie kulturalnym, senioralnym, młodzieżowym czy turystycznym. Bardzo się cieszę, że jest mi dane dzisiaj podpisać to porozumienie i jestem przekonany, że duch Jana Kiepury będzie dzisiaj czuwał nad nami, żebyśmy się z tego porozumienia jak najlepiej wywiązali” – powiedział burmistrz Krynicy Zdrój Piotr Ryba
Niewątpliwie taki gest ze strony obu miast jest bardzo dobrym ruchem, który wzmocni pamięć o wybitnym artyście, dla którego Sosnowiec i Krynica Zdrój były domem.