Z życia Klastra

Kompetencje społeczne w Świętochłowicach

Umiejętności społeczne to umiejętności warunkujące efektywność regulacji emocjonalnej i radzenie sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Pamiętajmy, że mówiąc o sytuacjach społecznych mamy na myśli także te sytuacje, które dzieją się w systemie rodzinnym. U niektórych osób stwierdza się trudności w komunikowaniu się z innymi i brak lub niedostateczny rozwój umiejętności społecznych. W takich przypadkach należy ćwiczyć te zachowania.

Grupa młodzieży ze Świętochłowic to podopieczni świetlicy „Płomyk”. Zaangażowali się oni w warsztaty, które odbywają się w ramach Inicjatywy Śląskiej Akademii Kompetencji Społecznych, aby poprawić swoje umiejętności i popracować nad prezencją. Ich celem było również zrealizowanie własnego miniprojektu, w ramach którego mogą stworzyć coś wartościowego dla swojej lokalnej społeczności. Grupa młodzieży spotyka się regularnie podczas wielu działań na rzecz lokalnej społeczności, uczestnicy mają więc doświadczenie w pracy grupie i stanowią zgrany zespół.

Podczas zajęć w ramach projektu młodzież skupiła się na identyfikacji potrzeb lokalnej grupy seniorów z dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach. Inicjatywą będącą efektem ich prac jest „Świąteczny Patrol” – kurs pierwszej pomocy dla seniorów, przeprowadzony w świątecznej atmosferze i zakończony wspólnym spotkaniem opłatkowym. W celu przeprowadzenia kursu przygotowano nie tylko praktyczny scenariusz, ale i zakupiono odpowiednie materiały: apteczki, opatrunki oraz niezbędny sprzęt.

Więcej o projekcie dowiecie się z naszej strony klaster.org.pl

Projekt „Śląska Akademia Kompetencji Społecznych” realizowany jest przez New Europe Foundation w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button