Wiadomości

Mural Jacka Cygana już błyszczy!

Niektórzy z mieszkańców, którzy przechadzali się ulicą Kościelną mogli się zastanawiać, co powstaje pod ogromną płachtą na bocznej ścianie kamienicy.  Teraz już widać, że to na pewno postać Jacka Cygana, czyli poety i autora tekstów pochodzącego z Sosnowca.  Jego podobizna zajmująca 285 mkw wyposażona jest w imponujące okulary, które mają wyjątkowe wykończenie.

Sosnowiecki magistrat do końca utrzymywał w tajemnicy kogo przedstawia mural na budynku przy Kościelnej 14. Mieszkańcy jednak szybko zauważyli, że jest to wizerunek Jacka Cygana, czyli kolejnej muzycznej ikony po Janie Kiepurze, którą może pochwalić się Sosnowiec. Sprawę ułatwiał również fakt, że na początku sierpnia odsłonięto mural z postacią Jana Kiepury, co jasno wskazywało na to, że możemy teraz spodziewać się również podobnej pracy oddającej hołd Jackowi Cyganowi.

Wczoraj wszystko stało się jasne, ponieważ z budynku kamienicy ściągnięte zostały rusztowania, a zza nich ukazał się nie kto inny jak Jacek Cygan. Jest on niewątpliwie wybitną postacią w świecie muzyki oraz jednym z najsłynniejszych sosnowiczan w historii miasta. Piosenki jego autorstwa nuci każdy Polak, a na organizowanych przez niego licznych festiwalach muzycznych swoje pierwsze kroki stawiały obecne gwiazdy polskiej estrady.

Mural wykonany został przez duet artystyczny Czary Mury, w skład którego wchodzi projektantka ceramiki Marta Piróg oraz malarz Marek Grela. Największe wrażenie zdecydowanie robią detale oraz nietuzinkowe połączenie technik malarskich i ceramicznych. Można je dostrzec patrząc w okulary Jacka Cygana, które ułożone zostały z ceramicznej mozaiki przez odbijają światło w sposób wysoce realistyczny.

Mural już teraz można oglądać przy ulicy Kościelnej, lecz jego oficjalne otwarcie nastąpi 18 września podczas Dni Sosnowca. To właśnie ten dzień urodzin miasta poświęcony zostanie osobie Jacka Cygana i jego wybitnej twórczości.

Film przedstawiający proces twórczy oraz efekt końcowy znajdą Państwo TUTAJ.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba
fot. Czary-Mury / FB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button