Nieszczęśliwy Sosnowiec

Portal otodom.pl przeprowadził badanie, w którym udział wzięło 35 897 respondentów z całego kraju. Mieli oni ocenić w skali od 1 do 5 poziom swojego szczęścia. Celem samego badania było zrozumienie co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia. Ankietowani musieli wskazać co w ich miastach wpływa na nich pozytywnie, a co negatywnie. Wśród najszczęśliwszych polskich miast znalazły się Tychy i Katowice, zaś Sosnowiec i Ruda Śląska uplasowały się na samym końcu stawki.
Jak zapewniają autorzy raportu dla lepszego zrozumienia sytuacji badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej liczbie kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grupach wiekowych. – Więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście – czytamy w raporcie. Co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia w danym mieście?
– Aż 29% respondentów wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu. Doceniamy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%) i z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%). Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia – podaje portal otodom.pl
Jak prezentuje się zatem klasyfikacja miast o najwyższym poziomie szczęścia?
1. Gdynia (4,03) 2. Gdańsk (3,96) 3. Zielona Góra (3,95) 4. Tychy (3,91) 5. Bielsko-Biała (3,85) 6. Szczecin (3,82) 7. Rzeszów (3,76) 8. Katowice (3,75) 9. Poznań (3,73) 10. Kraków (3,69).
Najszczęśliwszym śląskim miastem według raportu są Tychy, których mieszkańcy wyrazili największy entuzjazm podczas badania. Cztery miejsca dalej uplasowały się Katowice. Co ciekawe najszczęśliwsi są mieszkańcy Gdyni oraz Gdańska – niewątpliwie duży wpływ może mieć na to nadmorskie powietrze oraz dostępność do pięknych polskich plaż. Tychy także mają sporo miejsc, w których mieszkańcy mogą wypoczywać, wszak dysponują przecież przepięknym kompleksem rekreacyjnym Paprocany położonym nad tutejszym jeziorem.
Woda i plaża to jednak nie jest klucz do szczęścia, a widać to najlepiej po Sosnowcu, który znalazł się na 7 miejscu wśród miast o najniższym współczynniku szczęścia w Polsce. Miasto to posiada masę miejsc rekreacyjnych takich jak chociażby kompleks Stawiki położony w zachodniej części miasta. Miejsce to dysponuje kąpieliskiem z plażą i molo, udogodnieniami sportowymi, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, a także licznymi punktami gastronomicznymi. Tuż obok znajdują się również akweny kompleksu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” leżącego w granicach administracyjnych Katowic, Sosnowca i Mysłowic. Zatem mieszkańcy Sosnowca naprawdę mają gdzie się relaksować.
W mieście jest również ogromna liczba parków, które oferują odpoczynek wśród zieleni. Do tego dochodzi bardzo szeroka oferta rozrywkowa – kina, teatr, sala widowiskowo-koncertową MUZA, na której organizowane jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy nie mogą narzekać także na sportowe emocje na najwyższym poziomie zapewniane przez Zagłębie Sosnowiec i Czarnych Sosnowiec. Zatem zdecydowanie sosnowiczanie nie mają prawa się nudzić.
Dostęp do sklepów też jest wyśmienity, ponieważ w samym Sosnowcu mamy trzy duże galerie handlowe, z czego jedną w ścisłym centrum. Położenie miasta pozwala również na szybką podróż do Katowic, w których znajdziemy jeszcze większą ofertę zakupowo-rozrywkową.
Wszystkie te aspekty mogą zatem budzić pytania skąd wziął się taki, a nie inny wynik. Faktem jest, że Sosnowiec ewidentnie się wyludnia, co mogliśmy zobaczyć chociażby w raporcie o stanie miasta. Jednakże nadal miasto ma swoje ogromne plusy, które mogą przyciągać i budować poczucie zadowolenia wśród sosnowiczan.
Najsmutniejszym polskim miastem jest Częstochowa, natomiast trzecią pozycję w tym niechlubnym rankingu zajmuje Ruda Śląska. Skąd się to bierze? Autorzy raportu za najczęstsze powody do smutku podają koszty życia w mieście, słaby dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych, a także czynniki środowiskowe i relacje sąsiedzkie.
Pełny raport znajdą Państwo tutaj -> otodom.pl