Zagłębie Młodych Duchem

Nigdy nie jest za późno na partycypacje

Bycie zadowolonym ze swojej małej ojczyzny to jedno, żyć w niej wygodnie i bez przeszkód to co innego. To właśnie chcieliśmy przekazać członkiniom Stowarzyszenia Kobiety 18+ z gminy Psary poprzez organizację warsztatów dotyczących partycypacji społecznej.

Dziesięć wspaniałych kobiet miało szansę spotkać się doświadczonym trenerem, który opowiedział o tym jak najlepiej i skutecznie partycypować w życie społeczne. Seniorki pomimo tego, że bardzo lubią swoje miejsce zamieszkania, zgadzają się że ich miejscowości przydałoby się trochę udoskonalenia.

Aby jak najlepiej zrozumieć wszystkie problematyczne kwestie i potrzeby uczestniczek inicjatywy, wybraliśmy się na spacer badawczy. Spacer był idealną okazją do porozmawiania
 o potrzebnych rozwiązaniach i zmianach, dzięki którym osobom starszym będzie żyło się lepiej w Psarach.

Już na samym początku przekonaliśmy się, że najważniejszym obszarem nad którym należy popracować jest bezpieczeństwo pieszych. Uczestniczki omówiły z trenerem gminne drogi
 i konkretne miejsca które mogą stwarzać niebezpieczeństwo za równo dla starszych jak
 i młodszy pieszych.

Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ul. Pocztowej i ul. Dolnej w miejscowości Dąbie Górne. To właśnie tam w drodze do sklepu, piesi nie mogą bez ryzyka pokonać odległości, gdyż nie ma tam chodnika, a niebezpieczny łuk skrzyżowania stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Wybudowanie chodnika wprowadziło by spokój i poczucie bezpieczeństwa dla seniorów, którzy bez obaw o życie mogliby wyjść do sklepu.

Podczas spaceru dowiedzieliśmy się również, że mimo wieku seniorki ze stowarzyszenia bardzo aktywnie i chętnie udzielają się społecznie, realizując przy tym własne inicjatywy na rzecz społeczności. Kobiety te są motywacją dla młodych ludzi i udowadniają, że nie ważne ile ma się lat zawsze można coś zmienić, a zaangażowanie w życie mieszkańców przyczyni się do poprawy jakości życia w Psarach.

Cała inicjatywa przysłuży się do stworzenia specjalnej mapy potrzeb, a następnie, napisania na jej podstawie petycji do lokalnych władz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button