Opowiedz, jak chcesz mieszkać w Psarach!

Ile pokoi będzie miało Twoje wymarzone mieszkanie? Czy chciałbyś posiadać wyjście na prywatny ogródek? A może wystarczy przestronny balkon? To m.in. o to pyta spółka SIM Zagłębie, zachęcając swoich przyszłych najemców do wypełnienia ankiety badającej ich potrzeby.
W niepewnych czasach szalejącej inflacji mało kto decyduje się na zaciąganie większych zobowiązań kredytowych. Albo po prostu nie może sobie na to pozwolić. Zazwyczaj dotyczy to młodych ludzi, którym bank, ze względu na “brak zdolności kredytowej” odmawia udzielenia kredytu. To niejednokrotnie przekreśla szansę na własne cztery kąty. Ale wcale nie musi tak być!
Rozwiązaniem mają być Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (dawne TBS-y). To przełom w realizacji budownictwa społecznego. Są efektem współpracy rządu z poszczególnymi samorządami. To istotne, bo kto inny, jak nie one, znają najlepiej potrzeby mieszkańców swoich gmin i miast?
W ramach SIM w całej Polsce powstać ma nawet 100 tys. lokali mieszkalnych z niskim czynszem. Mieszkania nie tylko będą tanie, ale również dostępne, efektywne energetycznie i zaprojektowane z uwzględnieniem najnowocześniejszych, proekologicznych rozwiązań.

Dlaczego ma być tak tanio? Sekret tkwi w sposobie finansowania SIM-ów. Z racji tego, że realizują one budownictwo społeczne, a więc tym samym wykonują zadania publiczne, mogą korzystać z kredytów na preferencyjnych warunkach. Pochodzą one z programu SBC i Funduszu Dopłat BGK. Najważniejsze jednak jest to, że w większości są to środki bezzwrotne. A to z kolei bezpośrednio prowadzi już do możliwości obniżenia ceny najmu mieszkania w ramach SIM. I tak koło się zamyka.
Ale to nie wszystko. W dobie, gdy ludzie bardzo cenią sobie własność mieszkania, mogą nie być zainteresowani długoterminowym najmem. I tu pojawia się rozwiązanie.
– Głównym celem SIM-u jest promowanie najmu z dojściem do własności. Dlatego na początku każdej inwestycji będziemy zachęcać najemców do partycypowania w kosztach budowy lokali mieszkalnych, w wysokości nie więcej niż 20 % ich kosztów utworzenia. Każdy najemca po 15 latach najmu będzie mógł wykupić zajmowane mieszkanie po cenie rynkowej, a zrewaloryzowana partycypacja zaliczy się na poczet ceny zakupu
– odpowiada Prezes Zarządu SIM Zagłębie – Piotr Czarnojańczyk.
Rozwiewając powszechny mit, SIM nie będą budować mieszkań komunalnych, a jedyną cechą łączącą budownictwo komunalne ze społecznym jest niska stawka czynszu. SIM budują mieszkania o podwyższonym standardzie – dla wszystkich tych, którzy są zdolni do regularnego uiszczania opłat, ale nie mają wspomnianej już zdolności kredytowej. Poza tym kandydat na najemcę nie może posiadać prawa do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której ubiega się o najem.
Na terenie województwa śląskiego prężnie działa już kilka Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Jedną z nich jest zawiązana w grudniu ubiegłego roku, wspomniana już SIM Zagłębie z siedzibą w Sosnowcu. W jej skład wchodzi 10 gmin tj. Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary, Wojkowice oraz Chrzanów.
Prezesem Zarządu Spółki jest znany ze swojej działalności w powiecie zawierciańskim Piotr Czarnojańczyk. Jak sam podkreśla mieszkania powstałe w ramach SIM Zagłębie mają jak najlepiej służyć swoim najemcom. Spółka już na starcie zamierza likwidować wszelkie bariery architektoniczne, z którymi muszą zmagać się osoby o ograniczonej mobilności. Bierze również pod uwagę potrzeby zmotoryzowanych nabywców, a także stosuje najnowocześniejsze standardy energetyczne.
Ale czasem nawet i to może okazać się niewystarczające. Z tego też powodu SIM Zagłębie ceni sobie wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące potrzeb przyszłych najemców. Poznanie ich zdania jest niezwykle istotne już na etapie powstawania samej koncepcji poszczególnych inwestycji. Nowoczesne budownictwo, a już w szczególności nowoczesne budownictwo społeczne nie może być realizowane jedynie według wizji samego dewelopera. Fundamentem jest to, czego chcą przyszli mieszkańcy nowopowstałego osiedla.
Na ten moment SIM Zagłębie zachęca do podzielenia się swoją wizją inwestycji mieszkaniowej w Psarach w powiecie będzińskim (osiedle Malinowice III), jednak jak podkreśla Piotr Czarnojańczyk:
– ankieta jest skierowana nie tylko do mieszkańców gminy Psary, ale do wszystkich tych, którzy chcieliby zamieszkać w tym pięknym, urokliwym miejscu. Serdecznie zapraszam!
W przyszłości spółka planuje utworzenie tego typu kwestionariuszy odrębnie dla każdej z dziesięciu inwestycji.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: simzaglebie.pl i na Facebooku.
Bezpośredni link do ankiety – tutaj.