Sprawy lokalneWiadomości

Rusza przebudowa ul. Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej

Wielką przebudowę w centrum Dąbrowy Górniczej rozpocznie przesuniecie przebiegu torowiska i budowa kanalizacji w ul. Sobieskiego. Z tego powodu od 2 sierpnia jezdnia w kierunku Będzina zostanie zamknięta. Przed południem nie przejedziemy już odcinkiem znajdującym się między rondem w centrum miasta, a skrzyżowaniem Chopina.

 – Kierowcy jadący w stronę Będzina na drugą jezdnię zjadą tuż za rondem przez budowany właśnie przejazd przez dawne torowisko. Na właściwą dwupasmową jezdnię samochody wrócą na skrzyżowaniu z ul. Chopina – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych.

fot. UM Dąbrowa Górnicza

Z pewnością istotny jest fakt, iż na tym etapie inwestycji utrzymany zostanie wjazd i wyjazd na ul. Sobieskiego z Centrum Handlowego Pogoria. Wyjeżdżając z Pogorii na ul. Sobieskiego dojedziemy do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza, jednak tam napotkamy nakaz jazdy w prawo. W ramach przeprowadzonych prac zmienić ma się również przebieg części torowiska – za rondem zostanie jeszcze bardziej wygięte w łuk. Jednocześnie zajmie wewnętrzny pas dzisiejszej ulicy Sobieskiego.

– Na dalszym odcinku, czyli na odcinku między skrzyżowaniami z ul. Sienkiewicza i Chopina, budowana będzie kanalizacja oraz realizowana przekładka podziemnych sieci – zapowiada Krzysztof Serafiński.  

Zmiany związane z przebiegiem torowiska mają związek z przesunięciami, do których dojedzie na wysokości ul. 3 Maja, na której znajduje się dotychczasowy przystanek tramwajowy Dąbrowa Górnicza Sienkiewicza. W tym miejscu ma zostać wyniesiony przystanek dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów zastępujący kładkę do Centrum Handlowego Pogoria.

Jeżeli chodzi o przystanek autobusowy przy stronie huty, to nie zmieni on swojej lokalizacji, lecz zyska zatokę. Po drugiej stronie jezdni także pojawi się nowa zatoka autobusowa na zlokalizowanym tam przystanku, a przy Hucie Bankowej zostanie zlikwidowane nieczynne przejście podziemne. Tuż obok na ul. Chopina wybudowane zostanie turbinowe rondo.

Prace związane z budową torowiska w nowym śladzie mają być ukończone jeszcze w tym roku, a nowy układ drogowy ma zostać oddany dopiero w następnym. Inwestycja realizowana jest na zlecenie dąbrowskiego magistratu oraz Tramwajów Śląskich. Wykonawcą prac jest firma ZUE Kraków, a ich wartość wynosi 76 mln brutto, z czego 31 mln wyniesie część tramwajowa, a 45 mln część miejska.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button