Wiadomości

Tajemnica Bukowej Góry

Góra Bukowa w Ujejscu kryje wiele tajemnic. Można śmiało stwierdzić, że było ono świadkiem wydarzeń sprzed tysięcy lat. Badania archeologiczne zlecone przez dąbrowski magistrat najprawdopodobniej przybliżą nas do poznania prawdy na temat tego wyjątkowego miejsca.

Bukowa Góra znajduje się w rejonie ul. Broniewskiego w Dąbrowie Górniczej. O jej wyjątkowości świadczyć mogą chociażby odkryte niedawno megality, kurhany oraz nietypowe głazy i kamienie. To wszystko daje podstawy do tego, by stwierdzić, iż Bukowa Góra mogła być dotknięta działalnością człowieka około 11 tyś lat temu.

Nie może dziwić zatem spore zainteresowanie badaczy historii. Do tego Dąbrowa Górnicza zdecydowała się sfinansować działania naukowców. Dzięki temu udało się odkryć chociażby dolomit, diploporowy, czyli kamień inny od tego, z którego składa się sama góra. Takie odkrycie może świadczyć o tym, iż został ona tam po prostu przyniesiony. Dodatkowo na niektórych głazach widoczne są ślady obróbki kamiennymi narzędziami, będące najprawdopodobniej swego rodzaju zdobieniami.

– W okolicy dokonaliśmy znalezisk z różnych okresów. Znajdują się tu krzemienie, które prawdopodobnie pochodzą ze schyłkowego paleolitu. Są ślady wskazujące na neolit, mamy także najnowsze odkrycie, czyli grób ciałopalny z ok.VII/VIII w. n. e. – opowiada dr hab. Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, który kieruje pracami badawczymi.

– Mamy tu do czynienia z czymś niebywałym i niespotykanym. To kolejny przykład, że należy dbać o naturę, o takie miejsca, chronić je. Chcielibyśmy, żeby był to dowód dla kolejnych pokoleń. Chcemy przybliżyć tę historię mieszkańcom i turystom – dodaje Wojciech Kędzia, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Rejon Bukowej Góry mógł służyć także jako cmentarz oraz miejsce kultu religijnego. Sugerować to mogą skierowane na północ specyficzne głazy i kamienie. Tego typu ustawie zaś może świadczyć na odniesienia do astronomii. Jednakże naukowcy nie wykluczają także, iż góra miała spore znaczenie dla średniowiecznego przemysłu.

Niewątpliwie miejsce to może uczyć pokory do wiedzy oraz do tego co już jest nam znane. Bogactwo Bukowej Góry oraz jej enigmatyczna historia może być niesamowitą lekcja historii oraz atrakcją dla nas wszystkich. W jej ogromnym potencjale zdecydowanie powinien znaleźć się także walor edukacyjny, ponieważ szkolna lekcja w tym miejscu na pewno utrzymałaby uwagę uczniów.

fot. UM Dąbrowa Górnicza/ Dariusz Nowak

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button