PolitykaSprawy lokalneWiadomości

W kolejną rocznicę śmierci uczcili pamięć Edwarda Gierka

Dziękuję bardzo uczestnikom spotkania przy grobie moich rodziców w dniu 30 lipca br. z okazji XXI rocznicy śmierci mojego Ojca, Edwarda, za dowody pamięci i szacunku. – napisał na swoim profilu facebookowym prof. Adam Gierek – syn dygnitarza z czasów PRL.

W piątek 29 lipca minęła 21 lat od śmierci Edwarda Gierka, urodzonego w Porąbce (obecnej dzielnicy Sosnowca) robotnika i polityka – członka PZPR a następnie I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Pamięć o Gierku w Sosnowcu jest ciągle żywa, a mieszkańcy dostrzegają zasługi krajana i bronią pamięci o nim.

Na dekadę gierkowską przypada dynamiczny rozwój mieszkalnictwa, powstawanie fabryk, zakładów pracy i szkół. To z tych czasów pochodzą wciąż popularne mieszkania z tzw. wielkiej płyty, a także przypada ukończenie budowy katowickiego Spodka. Jak podkreślają zwolennicy Gierka – Nie można zapominać o jego zasługach, a także wkładzie w modernizację i rozwój gospodarczy Polski. Innego zdania są przeciwnicy, którzy wspominają z kolei o „nierozerwalnych więzach przyjaźni z ZSRR”, a także o zadłużeniu i późniejszych problemach gospodarczych i strajkach.

Dla sosnowiczan Edward Gierek to jednak ważna postać, o czym może świadczyć chociażby batalia z 2019 roku o nazwę ronda im. Edwarda Gierka (obecnego ronda Zagłębia Dąbrowskiego), która zakończyła się decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego o zmianie nazwy. Zdaniem samorządowców nie zgadzających się z decyzją NSA, nazwa ronda im. Gierka „stanowi jedynie upamiętnienie osoby pochodzącej z Sosnowca, mającej zasługi dla rozwoju tego miasta i ma znaczenie symboliczne”, a nie jest promocją komunizmu. W tej sprawie odbyły się wówczas konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 12 tysięcy mieszkańców, z których ponad 96% było za pozostawieniem Edwarda Gierka patronem sosnowieckiego ronda.

O wadze postaci Gierka dla mieszkańców Zagłębia, a także pielęgnowaniu pamięci świadczy kolejne spotkanie przy grobie polityka na cmentarzu w dzielnicy Zagórze w rocznicę śmierci.

Czy jest czego się wstydzić, czy obecne młode pokolenie ma się wstydzić życiorysu swoich rodziców, a my sami swojej przeszłości? – pytał Maciej Gadaczek, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia w Dąbrowie Górniczej, przemawiający podczas spotkania przy grobie Edwarda Gierka cztery lata temu.

Spotkania przy grobie stały się już coroczną tradycją wśród mieszkańców chcących upamiętnić pochodzącą z Zagłębia postać, zwolenników, polityków, a także prof. Adama Gierka – syna Edwarda Gierka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button