Bez kategoriiWiadomości

Zbigniew Rokita – od niedawna Ślązak

W najbliższy wtorek odbędzie się, w Sosnowcu, spotkanie autorskie z laureatem Nagrody Literackiej ,,Nike” 2021. W Miejskiej Bibliotece Publicznej (w Auli Zagłębiowskiej Mediateki) Zbigniew Rokita, od 18, będzie odpowiadał na pytania zgromadzonych.

Dziennikarz pochodzący z Gliwic w swoich pracach zajmuje się przede wszystkim problematyką Europy Środkowej, Wschodniej i Górnego Śląska. Został uhonorowany nagrodą Nike za książkę ,,Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, w której oddaje głos Ślązakom. Książka jest zapisem obserwacji Rokity oraz napotkanych osób, ich osobistych historii, codziennych rozterek i wielkich decyzji. Chcąc pokazać przekrój problematyki tego regionu Rokita cofa się do czasów prapradziadka Urbana Kieslicha, stolarza, który zginął od odłamka bomby, a dociera do aktualnych zjawisk takich jak Ruch Autonomii Śląska.

Gliwiczanie mogą być dumni z dziennikarza nie tylko przez jego osiągnięcia, ale również przez jego decyzję o przekazaniu statuetki na aukcję charytatywną na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej na akcję SOS Ukraina. W starciu o nagrodę wzięły udział 22 osoby, które do samego końca walczyły, o czym świadczy fakt, że wartość nagrody wzrosła o 2 tys. złotych w ciągu dwóch ostatnich godzin i ostatecznie zatrzymała się na kwocie 10 201 zł. 

Więcej informacji o autorze, jego reportażu i licytacji możecie znaleźć w naszym podcaście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button