Zagłębie Młodych Duchem

Zielone serca mieszkanek Zawiercia

Aktywne spędzanie czasu jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Wie o tym najlepiej grupa seniorek z Zawiercia, które regularnie spacerują po swoim mieście. To właśnie
 w Zawierciu odbyły się kolejne warsztaty dotyczące partycypacji społecznej. Spotkaliśmy się
 z nimi, aby opowiedziały nam jakie są potrzeby osób starszych w tym mieście.

Zawiercie słynie z pięknych parków, a całe miasto jest naprawdę zielone, przekonaliśmy się
 o tym podczas spaceru z naszymi uczestniczkami.  Jednakże bardzo zanieczyszczona rzeka Warta psuje piękne otoczenie, na co zwróciły uwagę uczestniczki inicjatywy. To wręcz pewne, że wymagana jest interwencja w tym obszarze, dzięki której dużo przyjemniej będzie można spędzać czas na świeżym powietrzu.

Seniorki mają wiele wigoru i  uwielbiają aktywnie spędzać czas, głównie na świeżym powietrzu, dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie dla nich stałego programu zajęć sportowych. Dzięki niemu seniorzy będą się lepiej czuć fizycznie i psychicznie. Zależnie od pór roku takie zajęcia mógłby się odbywać w otoczeniu natury, bądź w specjalnie dostosowanych do potrzeb sal.

Kolejnym pojawiającym się problemem w dyskusji był problem komunikacji między instytucjami, a osobami starszymi. Poprzez wprowadzenie załatwiania spraw online osoby starsze mają problemy z dostosowaniem się.  Wykluczenie cyfrowe seniorów jest widoczne gołym okiem,
 a przez to są odcięci od większości informacji i nie mogą aktywnie angażować się w życie społeczne miasta.

Spacer po zawierciańskich parkach pokazał urokliwe zakątki miasta, ale też odsłonił problemy związane z infrastrukturą. Problematyczny jest na przykład zbyt krótki czas zielonego światła na przejściu przy Urzędzie Miasta. Osoby młode bez problemu przejdą przez pasy, jednak seniorzy wbrew pozorom nie zrobią tego tak szybko. 

Zawierciańskim Seniorom zależy bardzo na aktywizowaniu lokalnej społeczności. Według nich powstanie stolików z planszami do gry w szachy, czy więcej miejsc siedzących przy plenerowych scenach, zachęci mieszkańców miasta do uczestniczenia w wydarzeniach.

Bycie seniorem nie musi być nudne co udowadniają uczestniczki naszych warsztatów. Pokazują, że chęć bycia aktywnym to nie jest przeznaczone tylko dla młodych, a miłością do natury powinny zarażać wszystkich mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button