Sprawy lokalneWiadomości

Znika przejście podziemne przy Damelu  

Rozpoczęły się prace związane z rozbiórką przejścia podziemnego przy Damelu w Dąbrowie Górniczej. Ich następstwem będzie odsunięcie od skrzyżowania istniejącej sygnalizacji świetlej oraz budowa przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego. Jakie będą następne etapy tej przebudowy?

Na pierwszy rzut zostało wybrane przejście dla pieszych ulokowane pod linią tramwajową oraz zamkniętymi w ubiegły poniedziałek wewnętrznymi pasami na alei Piłsudskiego. Na ten moment zamknięte zostały wejścia na wysokości Zespołu Szkół Ekonomicznych, jednak pojawiło się w zamian tymczasowe przejście naziemne przez Aleję Piłsudskiego.

W następnych etapach przebudowy torowiska i alei Piłsudskiego mają zostać przeprowadzone prace, których efektem będzie odsunięcie istniejącej sygnalizacji świetlnej o kilka metrów od skrzyżowania oraz rozbudowanie jej o docelowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym.

–  Dzięki temu piesi i rowerzyści komfortowo przejdą i przejadą na drugą stronę jezdni, a pasażerowie szybciej dostaną się na przebudowany przystanek tramwajowy – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych. Co warto podkreślić takie zmiany były niesamowicie konieczne, ponieważ przejście podziemne przy Damelu było w bardzo złym stanie technicznym, który doprowadzał chociażby do systematycznego zalewania podczas opadów.

W kolejnych etapach przebudowy zmiany dotkną także jezdnię w kierunku huty, która znajduje się między alejkami, a skrzyżowaniem z ul. Graniczną. Utrzymane zostaną trzy pasy, a ich szerokość będzie wynosiła 3 metry. Podobne rozwiązanie wybrano po drugiej stronie jeździ na przebudowanym odcinku w kierunku centrum.

– Dzięki węższym pasom zyskamy więcej zieleni – trawnik wzdłuż jezdni po stronie Damelu będzie miał szerokość 3 metrów. Tam też – do skrzyżowania z aleją Majakowskiego – prowadzić będzie ciąg pieszo-rowerowy, natomiast droga rowerowa zostanie usytuowana przy jezdni w kierunku centrum. możemy przeczytać na stronie dąbrowskiego magistratu.

Likwidacja przejścia podziemnego przy Damelu jest o tyle wyjątkowa, iż jako jedyne z trzech obecnie likwidowanych jeszcze do niedawna działało. Dwa kolejne rozbierane są przy Hucie Bankowej oraz w rejonie ul. III Powstania Śląskiego. Co istotne w miejscu tego ostatniego z przejść pojawić ma się nowy wjazd na osiedle z jezdni w kierunku Huty.

fot. UM Dąbrowa Górnicza

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button